DMSO
Oblasti použitia :
– DMSO na bolesť a zápal
– DMSO na kardiovaskulárne choroby
– DMSO na kožné problémy
– DMSO na športové zranenia
– DMSO na rakovinu
– DMSO na iné ťažkosti
– DMSO na spálenie od slnka
– Vo veterinárnej medicíne
– Dimetylsulfoxid
Najčastejšie otázky :
– Pomáha DMSO proti vráskam?
– Pôsobí DMSO proti akné?
– Je DMSO dobré na ďasná?
– Pomáha používanie DMSO pri kŕčových žilách?
– Môžete piť DMSO?
Čo sa dozviete :
– História DMSO
– Kedy bola droga objavená?
-Obraz verejnosti
-Obraz vo svete medicíny
– Výhody DMSO oproti MSM
– Široká škála aplikácií
– Registrovaný ako liek na rozdiel od MSM
DMSO na bolesť a zápal
DMSO je schopný preniknúť do biologickej membrány buniek. Táto vlastnosť samotná ponúka preukázateľnú inhibíciu rastu baktérií počas terapeutickej liečby DMSO, čo znižuje zápal. Navyše, nervy vedúce bolesť sú dočasne blokované aplikáciou DMSO na postihnuté oblasti kože. Pretože DMSO môže slúžiť aj ako prostriedok na transport iných liekov cez kožu do bunky, môže sa v prípade potreby zvýšiť účinok zmierňujúci bolesť a protizápalový účinok. Voľné radikály, ktoré sú v ohnisku zápalu, sú zachytené a transportované preč. Výsledkom je detoxikácia buniek v ošetrených bunkových oblastiach, čo uľahčuje normálnu bunkovú aktivitu a spevňuje oblasť, aby mohla účinnejšie bojovať proti zápalu. Zápalu sa nielen predchádza a pôsobí proti nemu v prípade zranení, ale aj v oblastiach zápalu, ktoré už v tele existujú. Použitie DMSO na bolestivú burzitídu a popáleniny je preto obzvlášť zmierňujúce bolesť a protizápalové.
DMSO má tiež tlmiaci a protizápalový účinok na zápalové bolesti kĺbov. Stimuluje sa krvný obeh a urýchľuje sa hojenie. Postihnuté oblasti tela sú nielen intenzívnejšie zásobované kyslíkom, ale aj dôležitými aminokyselinami, enzýmami a minerálmi, ktoré podporujú hojenie v bunkách. Intravenózne podanie by sa mohlo uskutočniť z medicínskeho hľadiska, ale mali by ho vykonávať iba ošetrujúci lekári alebo alternatívni lekári. Vo svojej funkcii transportného média môže DMSO tiež dodávať antibiotiká, kortizón alebo penicilín do zapálených oblastí tela, aby sa pomocou ďalších liekov rýchlo a spoľahlivo podporilo hojenie.
Pretože DMSO má svalový relaxačný a uvoľňujúci účinok, je vhodný aj pri všeobecných bolestivých stavoch, ako sú: B. Bolesti hlavy, použiteľné. Nasledujúce príznaky môžu byť zbavené bolesti, ak sa DMSO vtiera zvonka do kože v postihnutých oblastiach:
- Bolesť svalov
- Rany a popáleniny
- Bolesť hlavy
- Bolesť tváre (neuralgia trojklanného nervu)
- Infekcie močového mechúra (intersticiálna cystitída)
Zápal často spôsobuje bolesť, pretože zapálené miesta napučiavajú. Striekanie alebo distribúcia DMSO na zapálené oblasti tela má drenážny účinok a zároveň znižuje opuch tkaniva. Akonáhle sa tlak uvoľní, bolesť sa okrem blokády nervov vedúcich bolesť zníži.
Už počas výskumu Dr. Jacob zistil, že DMSO má bakteriostatický účinok. Použil 20-percentný roztok (DMSO zriedený s Aqua Dest) a inhiboval aj rast Staphylococcus aureus a Escherichia coli. Väzba voľných radikálov, ktorá je možná pomocou DMSO, tiež zmierňuje bolesť pri zápale. Zníženie bolesti je najvýraznejšie pri zapálenej kĺbovej chrupavke, najmä preto, že je sprevádzané výrazne zníženým zápalom pri použití DMSO.
Účinok DMSO na zmiernenie bolesti pri všetkých druhoch poranení (po operáciách, popáleninách a iných príčinách) nastáva, pretože pozdĺž nervových buniek prebiehajú impulzy, ktorým rozpúšťadlo bráni alebo ich spomaľuje. Úľava od bolesti nie je trvalá, ale ustúpi, akonáhle sa DMSO rozpadne v bunkách. Aby sa dosiahlo dlhšie zníženie bolesti, DMSO sa často používa v kombinácii s liekmi proti bolesti, ktoré znižujú produkciu prostaglandínov (látky podobné hormónom). Tým sa preruší prenos bolesti. Lieky proti bolesti, ktoré sú transportované do tela s DMSO, postačujú vo veľmi malých dávkach na dosiahnutie požadovaného účinku. U potkanov sa potvrdilo významné predĺženie trvania účinku pri nižších dávkach liečiva. Vietnamskí vedci (onkologické oddelenie 198. nemocnice v Hanoji) už roky pracujú na liečebnom koncepte pre pacientov s rakovinou v terminálnom štádiu, aby mohli zažiť úľavu od bolesti, ktorá im ponúkne lepšiu kvalitu života, než akú mohli predtým dosiahnuť možnosti terapie.
DMSO na kardiovaskulárne ochorenia
DMSO má antikoagulačný účinok, pretože zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek. Tento účinok je dôležitý pri prevencii mŕtvice a infarktu u mnohých ľudí. Väčšina pacientov, ktorí potrebujú z lekárskeho hľadiska predísť srdcovému infarktu alebo mozgovej príhode, užíva každý deň aspirín alebo iné antikoagulanciá, ktoré nie sú bez vedľajších účinkov. Zatiaľ chýbajú výsledky klinických štúdií, aby bolo možné skutočne liečiť choroby srdca alebo krvného obehu pomocou DMSO ako náhrady za iné inhibítory agregácie krvných doštičiek. Musí byť známa optimálna dávka, aby sa antikoagulačný účinok dostavil presne tak, ako by mal u každého pacienta individuálne. Zatiaľ tiež nie je jasné, ako možno DMSO najlepšie podávať na zníženie zrážanlivosti krvi. Keďže DMSO chráni tkanivo pri poruchách prekrvenia, ale pôsobí aj proti kalcifikácii tkaniva a moduluje krvné lipidy, jeho užívanie má pozitívny vplyv na zdravie srdca, ak užívateľ trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ochrana pred ischémiou pomocou DMSO zabraňuje tomu, aby niektoré oblasti tkaniva trpeli nedostatkom krvi, čo by mohlo mať za následok nedostatok kyslíka.
DMSO na kožné problémy
Kožné ochorenia sú často spôsobené voľnými radikálmi, toxínmi v bunkách alebo zápalmi. Plesňové infekcie sú často zodpovedné aj za svrbenie či kožné zmeny. Ak sa zriedený DMSO aplikuje na postihnuté miesta kože, pôsobí nielen proti baktériám a zápalom, ale aj plesniam a vírusom. Zvyšuje krvný obeh, viaže voľné radikály, pôsobí antioxidačne a posilňuje bunkové funkcie. Používaním DMSO pri kožných problémoch sa pokožka podporí vo svojej prirodzenej funkcii a dokáže sa nielen uzdraviť, ale aj sama nadobudnúť rovnováhu. Kožné problémy ako: B. Herpes, spojený s bolesťou. V tomto prípade má DMSO pri liečbe dvojitý účinok. Nielenže pomáha pri hojení pokožky, ale tiež zmierňuje bolesť spojenú s kožným problémom. Nevzhľadné jazvy, ktoré sú tesné a spôsobujú bolesť, môžu byť zmäkčené pomocou DMSO, takže vo väčšine prípadov zmiznú a už nie sú vnímané ako obťažujúce. Keďže je prírodné rozpúšťadlo pri teplote nad 18,5 stupňov Celzia veľmi riedke a má mastný charakter, ľahko sa na pokožke rozotiera a nie je vnímané ako nepríjemné, ak sú miesta pokožky mierne podráždené. V závislosti od dávkovania môže byť pokožka pri aplikácii teplá.
DMSO pri športových zraneniach
Športové zranenia nie sú len bolestivé, často sú tiež spojené s natrhnutím a vyvrtnutím svalových vlákien. DMSO je ideálny na zmiernenie symptómov, ktoré sú pri športových zraneniach vnímané ako obťažujúce. Nielenže zvyšuje krvný obeh, ale tiež zmierňuje bolesť spojenú so športovým zranením. Bolestivosť svalov je spôsobená nadmernou kyslosťou svalového tkaniva. Nejde priamo o športové zranenie, ale je spojené s bolesťou a môže viesť k športovému zraneniu, ak sa zo svalového tkaniva neodstráni uložená kyselina mliečna. K poraneniam svalových vlákien dochádza rýchlejšie, ak sú predtým poškodené v dôsledku bolesti svalov. Keďže DMSO dokáže prekonať bunkovú membránu a viazať voľné radikály, pôsobí antioxidačne na svalové tkanivo. Okrem toho dochádza k zvýšenému prekrveniu a protizápalovému účinku, čo znamená, že poranenia malých svalových vlákien alebo vyvrtnutia sa hoja oveľa rýchlejšie. Hrejivý účinok, ktorý je cítiť pri aplikácii DMSO, môže podporiť hojivý účinok. Ak nejde priamo o športové zranenie, ale len o bolestivé svalové napätie, je vítaný aj relaxačný účinok DMSO na svaly. Podľa druhu poranenia sa DMSO používa ako dopravný prostriedok, napr. B. ak sa má horčík alebo bolesť utišujúca a hojivá masť zaviesť hlboko do tkaniva, aby poskytli oporu.
DMSO na rakovinu
Rakovinu často spúšťajú oxidanty a kyslíkové radikály. Zvyčajne vznikajú ako vedľajší produkt bunkového dýchania v mitochondriách. Ak je v metabolizme veľmi vysoký podiel kyslíkových radikálov, vyvoláva sa oxidačný stres, ktorý vedie k rozvoju voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky organizmu. To spôsobí zmenu v proteínoch, ktorá inhibuje mitochondrie v ich dýchacom reťazci. Výsledkom je oxidácia mastných kyselín a poškodenie DNA. To vedie nielen k bunkovej smrti, ale aj k závažným ochoreniam, akými sú rakovina, artérioskleróza, Alzheimer alebo predčasné starnutie kože. V mnohých prípadoch sú škodlivé fyzikálne faktory zosilnené vonkajšími faktormi, ako je fajčenie, alkohol, ozón a dlhé vystavenie slnku. Aby nárast voľných radikálov neviedol k spomínanému poškodeniu, antioxidačný účinok DMSO je dobrou ochranou, pretože dokáže neutralizovať hydroxylové radikály, peroxid vodíka a hyperoxidové anióny. Neustále, preventívne používanie DMSO znižuje výskyt nádorov, pretože existujúce rakovinové prekurzorové bunky sú inhibované v ich raste. Bunky a tkanivá sú chránené, a to aj pred poškodením žiarením.
DMSO a ďalšie ochorenia
DMSO pôsobí na organizmus rôznorodo, preto je pri mnohých ťažkostiach vidieť úľavu až uzdravenie. DMSO sa v minulosti úspešne používal pri nasledujúcich ochoreniach:
- Sklerodermia
- Kontaktná dermatitída
- Kalcifikácia tkaniva
- Makulárna degenerácia (súvisiaca s vekom)
- Artritída (tiež reumatoidná)
- akné
- artróza
- ADHD (má relaxačný, upokojujúci účinok a zvyšuje koncentráciu)
- Herniované platničky
- Ulcerózna kolitída
- Angina pectoris
- Ekzém
- Herpes/pásový opar
- Sarkoidóza
- roztrúsená skleróza
- Sínusové infekcie
- malomocenstvo
- syndróm vyhorenia
- Burzitída
- Ochorenia očí
- Bradavice
- …a mnohé iné choroby!
Okrem toho môžete DMSO použiť pri akomkoľvek ochorení, pri ktorom by boli prospešné nasledujúce vlastnosti:
- antioxidant, môže byť tiež použitý ako lapač voľných radikálov v oblastiach zápalu
- Dochádza k prieniku biologických membrán v organizme, čo umožňuje aj transport molekúl
- Ochrana tkanív pred žiarením, poruchami krvného obehu a mrazom
- Krvné doštičky sa zabránia zhlukovaniu (antikoagulant)
- funkcia buniek je posilnená
- protizápalové
- antibakteriálny, antivírusový, protiplesňový účinok
- účinok vybraných liekov sa môže zvýšiť
- tlmenie bolesti
- diuretikum (odvodňujúce)
- dekongestant
- znižuje hladinu lipidov v krvi
- uvoľňuje a uvoľňuje svaly
- antialergické
Niektorí praktizujúci lekári aj alternatívni lekári veria liečivým účinkom DMSO. Kedykoľvek sa môžete obrátiť na lekára, ktorému dôverujete a získať komplexné poradenstvo. DMSO môže tiež podávať intravenózne lekár alebo alternatívny praktický lekár. Nemali by ste sa zameriavať len na perorálne užívanie, alebo natieranie na pokožku (prípadne nastriekanie). Odporúčanie lekára je obzvlášť vhodné, ak sa má DMSO použiť na transport ďalších liekov do organizmu. Kombináciou liekov s DMSO sa účinky mnohých liekov výrazne zvyšujú.
DMSO na spálenie od slnka
Najlepšou ochranou pred spálením je vysoká úroveň ochrany pred slnkom. Napriek tomu sa často stáva, že spáleniu sa nedá zabrániť, pretože plán dňa ide inak, ako sa očakávalo, alebo slnko zrazu svieti silnejšie, ako sa očakávalo. Akonáhle pokožka sčervenie a možno aj bolí, účinok DMSO je veľmi intenzívny a príjemný. Nielenže chráni pred radiačným poškodením a zápalom, ale tiež zmierňuje bolesť, ktorú môže spôsobiť spálenie od slnka. Aby bolestivé miesta pokožky pri aplikácii neboleli ešte viac, dôrazne sa odporúča aj fľaštička s rozprašovačom s DMSO. MSM nemôže ponúknuť tento terapeutický úspech. V kombinácii s čistou šťavou z aloe vera možno liečivý účinok ešte zvýšiť.
Vo veterinárnej medicíne
DMSO sa vo veterinárnej medicíne používa už dlho. Ak majú kone a psy poruchy hybnosti, používa sa ako potieranie, kým príznaky neustúpia a porucha hybnosti sa vylieči. Využitie DMSO je u zvierat rovnako rôznorodé ako u ľudí. Či už mačky, psy alebo kone, mnohí veterinári liečia bolesť, zlomeniny kostí, rany a vnútorné choroby samotným DMSO alebo ako doplnok. Liečebné úspechy s DMSO sú obzvlášť výrazné u zvierat, ktoré už dávno opustili veterinári, ktorí DMSO nepoužívajú. Rovnaké oblasti použitia DMSO platia pre zvieratá ako pre ľudí.
Dimetylsulfoxid
DMSO je skratka pre dimetylsulfoxid (chemický vzorec C2H6OS). Patrí do skupiny sulfoxidov a je to organické bipolárne rozpúšťadlo s olejovitým pocitom, bez zápachu a farby. DMSO tuhne pri teplotách pod 18,5 stupňa Celzia. Pretože ide o rozpúšťadlo, DMSO by sa mal skladovať iba v sklenených fľašiach. Riziko, že by rozpúšťadlo mohlo rozpustiť nezdravé zložky z plastových fliaš, by bolo príliš veľké. Pri použití alebo po dlhšom skladovaní užívateľ zaznamená mierny zápach cesnaku alebo póru. DMSO sa rozpúšťa vo vode aj v olejových kvapalinách. Rozpúšťadlo sa používa ako dopravný prostriedok v ľudskom a zvieracom organizme, pretože dokáže preniknúť nielen cez bunkovú membránu, ale aj cez hematoencefalickú bariéru. DMSO je úplne prírodný a získava sa ako vedľajší produkt pri spracovaní dreva (výroba buničiny). DMSO je veľmi riedky pri teplotách nad 18,5 stupňov Celzia a nikdy by sa nemal používať čistý (v koncentrácii 99,9 percent). Dá sa jednoducho zriediť s Aqua Dest. Typicky sú terapeutické koncentrácie medzi 30 a 50 % DMSO vo vodnom roztoku. Skladovanie by malo byť tmavé a chladné. Vedci, ktorí skúmali DMSO už mnoho rokov, odporúčajú, aby sa výpary DMSO nikdy nevdychovali. Môže sa použiť ako mazanie na kožu, perorálne alebo intravenózne. Intravenózne podanie by mali vykonávať iba lekári alebo alternatívni lekári
HISTÓRIA DMSO
DMSO objavil v roku 1866 Dr. Alexander Michajlovič Saitsev (chemik) objavil. Novoobjavený dimetylsulfoxid skrátil skratkou DMSO. Analyzoval číru kvapalinu a definoval chemický vzorec: C2H6OS. Žil v rokoch 1841 až 1910. V roku 1867 Saitsev publikoval svoj objav v nemeckom chemickom časopise a oznámil poznatky, ktoré on a jeho tím zhromaždili o DMSO. DMSO klasifikoval ako nemrznúcu zmes, riedidlo farieb, odmasťovač a rozpúšťadlo. Opísal mierne hnilobný zápach cesnaku a pocit mastnoty na rukách, keď sa DMSO natieral na pokožku. Neskúmal ani neobjavil terapeutické vlastnosti DMSO.
V roku 1948, po druhej svetovej vojne, sa hľadal prostriedok, ktorý by bol vhodný na tvorbu krvných zásob a na transport krvných zásob alebo častí tkanív. Pri tomto hľadaní sa chemici opäť pozreli na DMSO, ktorý sa ukázal ako vhodný pre požadované oblasti použitia. Pretože sme jednoducho hľadali rozpúšťadlo, ktoré by sa dalo použiť na konzerváciu krvi alebo tkanív, v súčasnosti sa neuskutočnili žiadne ďalšie štúdie alebo výskumy s DMSO.
KEDY BOLA DROGA OBJAVENÁ?
V roku 1960 Dr. Robert Herschler a Dr. Stanley Jacob s DMSO a pokúsil sa nájsť terapeutický prínos. Od chemického objavu DMSO Dr. Alexander Michajlovič Saitsev a jeho tím už prešli asi 100 rokov. DR. Stanley Jacob, americký chirurg (Oregon Health Sciences University, Portland) objavil terapeutické účinky DMSO náhodou. Keďže sa rozpúšťadlo už používalo na konzervovanie krvných doštičiek a častí tkaniva, skúmal, či by sa nedalo použiť aj ako konzervačný prostriedok pri príprave orgánov na transplantáciu. Počas vyšetrení si omylom vylial DMSO na ruku. Nemal na sebe rukavice, takže rozpúšťadlo dokázalo preniknúť do pokožky. Niekoľko minút po nešťastí Jacob pocítil v ústach zvláštnu chuť, ktorá mu pripomínala ustrice. Potom si všimol pórovitú vôňu DMSO. Okamžite dospel k záveru, že rozpúšťadlo na koži preniklo cez bunkovú membránu a dostalo sa do krvi. Muselo sa to už rozšíriť do celého jeho organizmu, pretože v ústach cítil tú zvláštnu vôňu. Okamžite sa o to začal zaujímať a pokračoval vo výskume v tejto oblasti.
Nezávisle od Dr. Jacob tiež urobil Dr. Herschler urobil podobný objav s DMSO. Bol vedúcim výskumného oddelenia v americkej papierni Crown Zellerbach Corporation a uskutočňoval experimenty s pesticídmi, ktoré boli vysoko toxické. V jednom experimente ho zmiešal s DMSO a dostal sa do kontaktu so zmesou. Okamžite pocítil, ako sa jed transportuje do jeho tela, čo mu spôsobilo stratu vedomia a ťažkosti s dýchaním. Na základe ich spoločných skúseností Dr. Robert Herschler a Dr. Stanley Jacob odvtedy spolu s DMSO robili pokusy na zvieratách, rastlinách a neskôr aj na ľuďoch. Zistili, že DMSO zmierňuje bolesti hlavy, podporuje hojenie popálenín, zmierňuje bolesti pri vyvrtnutiach a reumatických ochoreniach a tiež urýchľuje hojenie infekcií dutín a prechladnutia.
Výskumný tím nezaznamenal žiadne vedľajšie účinky, okrem toho, že sa občas vyskytli kožné vyrážky, keď sa citlivé oblasti pokožky potierali DMSO. Dr. Herschler a Dr. Jacob preto vykonali ďalší výskum a objavili niektoré ďalšie terapeutické účinky. Zistili, že DMSO znižuje opuch, zmierňuje bolesť, zvyšuje prietok krvi, zmäkčuje tkanivo jazvy a spomaľuje rast baktérií. Okrem toho zistili, že DMSO sa dá použiť ako terapeutický doplnok, pretože ako transportné médium dokáže rýchlejšie priviesť do organizmu ďalšie lieky. Terapeutický účinok medikácie sa potom dostavil bez toho, aby hlavnú úlohu zohrával tráviaci trakt. Účinok lieku bol rýchlejší, šetrnejší k organizmu a dal sa užívať v menších dávkach.
Obraz verejnosti
Verejný obraz DMSO je celkom jasný. Väčšina ľudí nevie, že DMSO existuje. Tí, ktorí ho používajú, ho milujú. Svojim priateľom a známym hovoria, aké je v skutočnosti účinné a aké zdravotné benefity môže ponúknuť.
Obraz vo svete medicíny
Vedci skúmali účinky DMSO veľmi intenzívne už od 69. rokov minulého storočia a zatiaľ sa im nepodarilo identifikovať žiadne vedľajšie účinky. FDA schválila jeho použitie pri intersticiálnej cystitíde (bolestivá infekcia močového mechúra) v Spojených štátoch od roku 1978. Toto je jediná indikácia v Amerike, kde je povolené používanie DMSO. FDA (Food and Drug Administration) povoľuje špeciálne použitie len vtedy, ak slúžia vedeckému výskumu. V súčasnosti bolo na celom svete napísaných okolo 11 000 vedecky podložených článkov o DMSO, ktoré sa týkajú širokej škály aplikácií a používania. Okrem toho existuje viac ako 40 000 publikácií o chemických vlastnostiach, ktoré boli publikované v priebehu veľmi dlhých rokov jeho používania. Lekári vo viac ako 125 krajinách (Japonsko, Nemecko, Veľká Británia, Švajčiarsko, USA, Kanada a mnohé ďalšie) pracujú na využití a účinkoch DMSO.
VÝHODY DMSO OPROTI MSM
DMSO a MSM sú príbuzné a môžu sa používať samostatne, ale aj v kombinácii. Na rozdiel od MSM je DMSO registrovaným liekom. MSM je klasifikovaný ako doplnok stravy. Obidve zlúčeniny síry môžu používať ľudia aj zvieratá. MSM je dostupný vo forme prášku, kapsúl alebo tabliet. Ako prášok sa musí starostlivo vážiť pomocou presnej váhy, čo nie je vždy také jednoduché. Kapsuly alebo tablety sú preto najjednoduchšie na použitie na cestách.
Širší rozsah aplikácií
MSM tiež zmierňuje bolesť, podporuje detoxikáciu organizmu a umožňuje silnejšie vlasy a nechty. Neponúka však také široké možnosti využitia ako DMSO. DMSO je účinný proti vírusom, baktériám a plesniam. Keďže doteraz neboli zistené žiadne skutočné vedľajšie účinky, okrem toho, že môžu vznikať nepríjemne zapáchajúce telesné výpary, neriskujete, ak sa u vás prejavia ochorenia spôsobené vírusmi, baktériami alebo plesňami. Kvapnite kvapku DMSO napr. B. na necht, ktorý je napadnutý plesňou nechtov. To isté platí pre mykózu alebo plesňové infekcie na iných častiach tela. Vďaka antioxidačným vlastnostiam zvyšujete aj imunitný systém, takže podporíte svoj organizmus v samotnom hojení. Ak v krátkom čase nepocítite žiadne zlepšenie, navštívte svojho lekára a požiadajte o radu. Potom možno budete môcť začať kombinovanú terapiu, v ktorej sa DMSO používa v kombinácii s inými liekmi.
Registrovaný ako liek, na rozdiel od MSM
Hoci nie všetci lekári poznajú DMSO, stále viac lekárov sa zaujíma o možnosti, ktoré prírodné DMSO ponúka. Na rozdiel od MSM je DMSO registrovaný ako liek a bolo publikovaných podstatne viac štúdií o účinkoch a použití DMSO ako o MSM. Zainteresovaní lekári preto nájdu veľa možností výskumu DMSO, ktoré sú seriózne a zrozumiteľné. Môžete preto bez hanby nastoliť tému DMSO so svojím rodinným lekárom alebo špecialistom a nechať si poradiť, pokiaľ ide o užívanie DMSO v kombinácii s vašimi inými liekmi. V akútnych prípadoch môže DMSO podať intravenózne váš rodinný lekár alebo alternatívny praktický lekár , s MSM to nie je také jednoduché.
Pomáha DMSO proti vráskam?
Štúdia vykonaná v 60. rokoch minulého storočia prvýkrát ukázala pozitívne účinky DMSO na pleť. Pri používaní DMSO zmiznú jazvy a bráni vzniku vrások. Látka stimuluje tvorbu nových buniek a umožňuje rýchlejšiu regeneráciu starých buniek.
Na tento účel sú obzvlášť výhodné DMSO prípravky s pridanou kyselinou hyalurónovou. Posledne menovaná zložka je endogénna látka, ktorá sa ukladá v spojivovom tkanive a udržuje jeho pevnosť. Rozdiel oproti iným produktom starostlivosti na báze hyalurónovej je v tom, že DMSO má účinok otvárača kožých kanálov. Kvapalina preniká hlboko do tkaniva a umožňuje ostatným látkam, aby nezostali len na povrchu kože. Môžeme povedať že DMSO ,,otvára brány”, aby výživné látky prenikli hlbšie do tkaniva a dostali sa tak na miesta, kde majú primárne pôsobiť.
Ak si chcete vyrobiť vlastný toner na tvár s DMSO, zrieďte tekutinu so slanou vodou.
Pôsobí DMSO proti akné?
Vďaka vyššie uvedenej vlastnosti je DMSO ideálnym prostriedkom aj na podráždenie pokožky, ako je akné, vriedky či psoriáza. Protizápalový účinok spôsobuje viditeľné hojenie najmä pri akné. Po aplikácii látka preniká hlboko do tkaniva a lieči zápal pri koreni. Čistí póry a opäť zabraňuje tvorbe nečistôt pleti. DMSO masť a DMSO krém sa odporúčajú najmä na použitie pri akné.
Je DMSO dobré pre ďasná?
DMSO sa osvedčil aj ako tekutý liek na zápaly ďasien. Pacienti, ktorí dlhodobo trpeli paradentózou, pociťovali po jeho užívaní výraznú úľavu. Aby sme lepšie pochopili účinnosť, má zmysel bližšie sa pozrieť na vývoj a príčiny ochorenia parodontu. Bežná dentálna hygiena je zvyčajne nedostatočná na odstránenie všetkých zvyškov jedla. Tie sa hromadia vo forme povlaku na zubnej sklovine, ale najmä v priestoroch medzi zubami. Baktérie tu nachádzajú ideálne prostredie na množenie. Potom sa zahryznú do ďasien, pričom sa vytvoria takzvané ďasná. Tie vedú nielen ku krvácaniu ďasien, ale spôsobujú aj silnú bolesť pri žuvaní alebo dokonca pri odpočinku. Účinok DMSO na zmiernenie bolesti tu už poskytuje úľavu. Okrem toho sú protizápalové vlastnosti samozrejme kľúčové pre úspešnú liečbu. Akonáhle baktérie preniknú do ďasien, ľahko sa dostanú do krvného obehu. Touto cestou môže dôjsť k zápalu po celom tele. Nie je nezvyčajné, že vážne ochorenia orgánov sú dôsledkom ochorenia parodontu. DMSO pôsobí nielen proti zápalovým bolestiam a opuchom, ale tiež chráni celé telo ničením voľných radikálov.
Mali by ste si však dávať pozor, aby ste neprehltli nadmerné množstvo DMSO, najmä ak ho používate v ústach. Látka môže mať škodlivé účinky na obličky a pečeň. Treba tiež spomenúť, že DMSO môže spôsobiť silný zápach z úst.
Pomáha používanie DMSO pri kŕčových žilách?
Kŕčové žily nielenže znižujú estetiku, ale niekedy spôsobujú aj silnú bolesť. Kompresné pančuchy sa používajú na klasickú liečbu. Ich nosenie sa však ukazuje ako mimoriadne nepohodlné, najmä v teplých letných mesiacoch. Alternatívou je chirurgický zákrok, pri ktorom sa kŕčové žily z nôh odstránia. Oveľa viac sa však odporúča liečba DMSO. Na boj s ním možno použiť aj prípravky, ktoré sa používajú výlučne na vonkajšie ošetrenie – napríklad gél DMSO. Pretože na rozdiel od bežných mastí, DMSO gél preniká do hlbokých vrstiev pokožky a pôsobí presne v mieste, kde je problém spôsobený. Hoci sa kŕčové žily zvyčajne vyskytujú na nohách, môže byť postihnutý aj pažerák. Na liečbu kŕčových žíl v tejto oblasti sú vhodnejšie prípravky DMSO, ktoré sa užívajú ústami.
Ale ako presne liek účinkuje? DMSO podporuje prietok krvi a tiež znižuje opuchy, ktoré sú jedným z najčastejších následkov kŕčových žíl.
Môžete piť DMSO?
DMSO je pri izbovej teplote vždy v kvapalnej forme. Z tohto dôvodu je výrobok vhodný na vonkajšie použitie aj na perorálne použitie. Pitie DMSO má mnoho výhod oproti alternatívnym formám podávania:
- obzvlášť ľahké
- žiadne zvyšky na oblečení/rukách
- presné dávkovanie
- lepšia biologická dostupnosť
- žiadne pálenie/svrbenie na koži
- prirodzený ochranný film pokožky sa neodstráni
- Prípadné škodliviny na povrchu kože neprenikajú do tkaniva
DMSO sa spravidla predáva iba v zriedenej forme. Kvapalina je dostupná len v čistej koncentrácii pri liečbe plesní nechtov a oparov. V tomto stave však rozhodne nie je vhodný na orálnu konzumáciu. Pri kúpe by sa mal pacient pre istotu uistiť, že ide o DMSO Ph. Eur. Okrem toho sa odporúčajú iba produkty s čistotou 99,9 %, pretože neobsahujú žiadne konzervačné látky.
Ale aj keď si pacienti vyberú prírodné prípravky DMSO, vedľajšie účinky sa nedajú vylúčiť. Najmä na začiatku liečby sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:
- Bolesť brucha (pochádzajúca z pečene)
- Bolesť hlavy
- Pocit závratu
- únava
Preto je vhodné pristupovať k liečbe DMSO pomaly a podľa tolerancie zvyšovať množstvo. Odborníci odporúčajú dávkovanie 0,1 gramu DMSO na kilogram telesnej hmotnosti a deň. Toto množstvo by sa už malo prejaviť. Na uľahčenie príjmu sa DMSO môže riediť aj inými tekutinami na pitie. Pacienti ho primiešavajú okrem iného do:
- čaj
- Smoothies
- ovocný džús
- alebo obyčajná voda
Ako posledný príklad je vhodná bežná voda z vodovodu. Ešte viac sa odporúča riedenie destilovanou vodou, pretože to zvyšuje trvanlivosť. 0,3 l tekutiny sa zmieša s 1 až 4 čajovými lyžičkami DMSO podľa potreby a tolerancie. Zvlášť účinná sa osvedčila aj kombinácia DMSO, vody, 5% roztoku chloridu horečnatého, izotonickej morskej vody a vlastného moču. Skutočnosť, že pri zriedení DMSO akoukoľvek kvapalinou vzniká značné teplo, je prirodzený, chemický proces.
Keďže DMSO zvyšuje biologickú dostupnosť mnohých látok v tele tým, že podporuje rýchlejší transport látok, je možné s účinnou látkou kombinovať aj liečivé byliny alebo iné domáce prostriedky. Užívanie ďalších liekov je tiež bezpečné. Interakcie zatiaľ nie sú známe.
Po perorálnom príjme DMSO sa však objavuje silný zápach z úst, ktorý je popisovaný ako cesnakový alebo podobný riasam. Nežiaduce účinky vymiznú po dvoch až troch dňoch.
Pitie DMSO sa primárne používa na liečbu:
- reuma
- migréna
- Infekcie močového mechúra
- Fibromyalgia
- Flebitída
- artérioskleróza
- a neurodegeneratívne ochorenia Užívanie DMSO je len na vlastnú zodpovednosť a odporúča sa jeho užívanie konzultovať s Vašim lekárom!